BTX – co warto wiedzieć?

 

Iniekcje btx effect- zabieg  to w pełni bezpieczny i skuteczny zabieg o szerokim zastosowaniu przeciwzmarszczkowym. Zabieg polega na podaniu małej dawki toksyny botulinowej do wybranych miejsc na twarzy, dzięki czemu likwidujemy problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni.

Zabieg na zmarszczki  znajduje zastosowanie w kosmetologij e od kilkudziesięciu lat. Wykorzystywano btx w  dolegliwości związanych z nieprawidłowym napięciem mięśniowym , leczeniu bólów migrenowych, bruksizmu. Znalazła również swoje miejsce w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg z użyciem botoksu stosowany jet na lwią zmarszczkę, bruzdy poprzeczne czoła, ,,kurze łapki”, marionetki, bruzdy przy ustach oraz brukowana bródka, zmarszczki na szyi.

Czym właściwie jest?

,,Toksyna botulinowa należy do grupy neurotoksyn, wytwarzanych przez bakterie beztlenowe z gatunku Clostridium botulinum. Faktem jest, iż stanowi silną truciznę, jednak zgodnie z twierdzeniem średniowiecznego medyka Paracelsusa „Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną”. Działanie terapeutyczne tej toksyny odkryto już w latach 70 XX wieku, natomiast w 2002 roku została zatwierdzona przez FDA (amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków) do użytku w zabiegach estetycznych i od tego momentu zaczęła się jej światowa kariera.”

Działanie

Działanie botoksu polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, wyciszenia przeważających mięśni, co wpływa na wygładzenie zmarszczek mimicznych, a rysy twarzy ulegają złagodzeniu. Toksyna botulinowa dedykowana jest do korekcji zmarszczek dynamicznych, do których zaliczamy zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), pionowe i poziome zmarszczki czoła oraz u nasady nosa. Choć najpopularniejszym zastosowaniem botoksu  są obecnie zabiegi odmładzające, istnieją również inne wskazania medyczne: leczenie nadpotliwości pach, dłoni i stóp, leczenie bólów głowy.

Preparaty

Obecnie na polskim rynku do użytku dopuszczone są trzy uznane preparaty. Wszystkie zawierają toksynę botulinową typu A.

Dla kogo?

Nie ma ścisłych wytycznych określających grupę wiekową pacjentów chcących skorzystać z zabiegu. Są to osoby zarówno bardzo młode, u których problem estetyczny wynika z intensywnej mimiki twarzy, jak i w średnim wieku. Botku  nie podajemy raczej po 65 roku życia, gdyż większość zmarszczek w tym wieku ma charakter statyczny i wymaga innych procedur estetycznych takich jak wypełniacze, nici mezoterapie w seriach zabiegowych.

Zabieg – czego się spodziewać?

Zabieg botoksem  nie wymaga znieczulenia. Preparat podawany jest przez  śródskórnie bardzo cienką igłą, przez co zabieg nie jest uciążliwy do wytrzymania i bardzo szybki oraz efektowny. Pierwsze rezultaty widoczne są po paru dniach, jednak całkowity efekt kształtuje się po około 2 tygodniach od zabiegu. Przez kilka godzin po zabiegu nie powinno się korzystać z basenu, czy siłowni oraz unikać pochylania głowy do przodu, natomiast przez tydzień unikać sauny, intensywnego wysiłku fizycznego, długich lotów samolotem, koniecznie należy przestrzegać zaleceń po zabiegu. Przez ten okres nie należy się również opalać, ani wykonywać innych zabiegów estetycznych w miejscach poddanych ostrzyknięciu – szczególnie mocno przegrzewających skórę. Nie wykonywać eksfoliacji, makijażu permanentnego, fal radiowych oraz masażu cobido i innych form masażu twarzy.

Efekty

Efekty terapii u pacjentów z reguły utrzymują się około 3- 6 miesięcy, w zależności od preparatu, dawki, obszaru oraz indywidualnych cech pacjenta, trybu życia i pielęgnacji skóry . W efekcie działania toksyny botulinowej wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. Zabieg btx effect w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy!

 

Przeciwwskazania

• ciąża, karmienie piersią
• choroby układu sercowo- naczyniowego
• uczulenie na albuminę ludzką
• przewlekłe choroby autoimmunologiczne
• przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
• przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
• choroby płytki mięśniowo-nerwowej
• zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
• choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane,choroba Parkinso

Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, zabiegów kosmetycznych podgrzewających tkankę oraz korzystania z solarium i sauny.