Przebarwienia, trudny temat ale jak się ich pozbyć?

Nieatrakcyjne przebarwienia, to problem kosmetyczny i dermatologiczne. Zdradzają nasz wiek, powodują, że nasza skóra wygląda na zmęczoną i  bardziej niż zmarszczki postarzają nas  i mogą się pojawić z wielu przyczyn.

Przebarwienia trudno ukryć i ciężko się ich pozbyć, a walka z nimi bez odpowiednich zabiegów, substancji aktywnych oraz pielęgnacji domowej może być trudna. Jednak dla współczesnej technologii i innowacji w kosmetologii nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Salon Urody Capri Białystok posiada liczne zabiegi pielęgnacyjne na twarz niwelujące defekty skóry. Przebarwienia są jednym z najczęściej występujących defektów estetycznych .  Mogą dotyczyć osób w każdym wieku mieć różny przebieg i rodzaj, jednak  częstość ich powstawania wzrasta z wiekiem, poprzez zmiany hormonalne oraz przez niewłaściwą pielęgnację domową twarzy , szyi i dekoltu. Dzisiejsza kosmetologia wychodzi naprzeciw problemom i zastosowuje liczne kuracje, dzięki którym można skutecznie pozbyć się niechcianych zmian, a nasi kosmetolodzy dobiorą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne na przebarwienia i zamiany na skórze.

Jednak podstawą przeciwdziałaniu tej dolegliwości jest skuteczna ochrona przed promieniowaniem, przygotowanie skóry przed latem, zabezpieczenie i przeciwdziałanie. Przebarwienia na skórze, a zwłaszcza przebarwienia na twarzy, dekolcie to powszechny problem, coraz częściej zgłaszają się do gabinetu osoby z przebarwieniami na dłoniach, ramionach.

Zaburzenia pigmentacji skóry  dotykają częściej kobiet jest to nawet do  90% wszystkich przypadków pacjentów zgłaszających się o pomoc .Najczęściej mają one podłoże hormonalne i pojawiają się w czasie ciąży, menopauzy, przy zaburzeniach miesiączkowania, niedoczynności nadnerczy, tarczycy, przyjmowanie doustnej antykoncepcji, czy innych terapii hormonalnych, ma ogromy wpływ na powstawanie zmian na skórze.

Jak powstają przebarwienia?

Zmiany barwnikowe, plamy, przebarwieni  powstają w wyniku nadmiernej produkcji barwnika tj,. melaniny wytwarzane przez komórki  melanocyty. Mają one zdolność do przekształcania w przebiegu złożonych reakcji chemicznych aminokwasu tyrozyny w melaninę.

Pigmentami nadającym barwę ludzkiej skóry, są związki z grupy melanin i powstają one w komórkach zwanych melanocytam.

Melnocyty  są odpowiedzialne tylko za produkcję barwnika , ale również za ich dystrybucję. Komórki te stanowią około 1% komórek warstwy podstawnej naskórka. Stamtąd melaniny w specjalnych organellach – melanosomach, transportowane są do keratynocytów, gdzie tworzą struktury chroniące ich jądra komórkowe przed szkodliwym promieniowaniem UV

Melanogeneza jest procesem wieloetapowym, który polega na przemianach tyrozyny (główny enzym melanogenezy) w dopachinon, a kolejno w barwnik skóry tzw. eumelaninę, lub feomelaninę. Proces melanogenezy jest złożony i podlega regulacjom poprzez czynniki endogenne (parakrynne, autokrynne, endokrynne) oraz egzogenne (promieniowanie UV, substancje pochodzenia roślinnego, leki).

Ekspozycja na promieniowanie UVA prowadzi do szybkiej zmiany barwy skóry, ponieważ dochodzi do utlenienia niedojrzałych melanin oraz przyśpieszenia migracji melanosomów w kierunku keratynocytów. Natomiast ekspozycja na promieniowanie UVB intensywnie stymuluje układ hormonalny (α-MSH), poprzez aktywację tyrozynazy oraz enzymów towarzyszących (TRP-1, TRP-2). To z kolei prowadzi do przyspieszenia syntezy melaniny.

Promieniowanie UV aktywuje tyrozynazę, przyśpiesza aktywność i proliferację melanocytów. Może również powodować rozgałęzienie wypustek melanocytów, wynikiem czego jest większy zasięg w kierunku otaczających keratynocytów. Prowadzi to do zmian w melanosomach tj. zwiększenie rozmiaru, wzrostu i ilości.  Wyżej wymienione czynniki wpływają na intensywność procesu syntezy melaniny, a także szybkość transportu do keratynocytów, czyli do wywołania opalenizny.

Ważnym czynnikiem, który również wpływa na proces melanogenezy jest pH, ponieważ główny enzym biorący udział w melanogenezie tj. tyrozynaza w kwaśnym środowisku traci swoją aktywność. Wzrost wartości pH w warstwie podstawnej, gdzie znajdują się melanocyty posiadające melanosomy, może prowadzić do pobudzenia aktywności tyrozynazy i być przyczyną aktywacji procesu melanogenezy. Zaburzenia pH mogą wystąpić np. poprzez stosowanie antykoncepcji hormonalnej, lub pielęgnacji przyczyniającej się do nadmiernego przesuszania naskórka (produkty matujące).

W momencie kiedy dochodzi do zakłóceń melanogenezy na skutek różnych czynników, może dojść do zmian takich jak przebarwienie lub bielactwo. Równowaga procesu melanogenezy, może zostać przywrócona dzięki substancjom o działaniu rozjaśniającym przebarwienia lub substancjom aktywującym syntezę melaniny. Do składników wybielających skórę zalicza się inhibitory tyrozynazy (kwas azelainowy, kwas kojowy, niektóre flawonoidy. Do stymulatorów melanogenezy należą pochodne tyrozyny czyli substancje wykazujące działanie hormonalne, które aktywują tyrozynazę i enzymy pochodne.

Przebarwienia występują we wszystkich typach rasowych. Przy czym najczęściej dotykają osób z fototypem skóry III, IV i V według skali Fitzpatricka, zamieszkujących tereny o silnym nasłonecznieniu. Powszechnie wiadomo, że to właśnie promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza produkcję melaniny w skórze, skutkując powstawaniem przebarwień. Zmiany pigmentacyjne mogą być również efektem ubocznym stosowania w czasie słonecznego lata aktywnych kosmetyków oraz leków o właściwościach fotouczulających. W części przypadków nie potrafimy jednak zidentyfikować czynnika prowokującego, co sugeruje istnienie specyficznej, osobniczej skłonności do powstawania przebarwień. Temat ten wymaga dalszych obserwacji i badań. Zaburzenia pigmentacyjne mogą występować w kilku postaciach:

Przebarwienia  wrodzone, spowodowane są genetycznymi mutacjami w genach, które kodują białka biorące udział w melanogenezie. Do takich zmian zaliczamy piegi, plamy soczewicowate oraz plamy w okolicach oczodołów. Przebarwienia posłoneczne są skutkiem akumulacji nierównomiernego rozmieszczenia melanosomów w keratynocytach oraz uszkodzenia melanocytów. W wyniku działania promieniowania UV na skórę dochodzi do wzmożonej aktywności melanocytów. Powstała opalenizna jest mechanizmem obronnym skóry, a przebarwienie powstaje za sprawą zmian w transporcie melanosomów, co powoduje ich nieprawidłowe rozmieszczenie, a także szybkie uwalnianie istniejącej melaniny, zwiększenie ilości melanocytów i nasilenie biosyntezy nowej melaniny.

Przebarwienia polekowe. Za sprawą przyjmowanych leków może dojść do zaburzeń pigmentacji skóry, objawiających się przebarwieniami polekowymi. Mechanizm powstawania hiperpigmentacji wiąże się ze wzrostem liczby melanocytów, a także wzrostem ilości melaniny w następstwie przyjęcia na przykład: antybiotyków tetracyklinowych, leków antydepresyjnych, przeciwzapalnych, uspokajających, przeciwwirusowych lub przeciwpadaczkowych. Gama związków mogących przyczynić się do powstania przebarwień jest bardzo szeroka, więc zawsze przed stosowaniem któregokolwiek należy zwracać uwagę na środki ochrony.

Otuda jest powszechnym schorzeniem, występującym głównie u kobiet po 30. roku życia; charakteryzuje się nieregularnymi plamami o wyraźnie zaznaczonych granicach, w kolorze jasnobrązowym lub brunatnym. Rozwija się w miejscach wystawianych na działanie słońca – szczególnie na twarzy, przyjmując symetryczny układ na czole, policzkach i górnej wardze. Melanina powstaje z dopachinonu, który z kolei tworzy się pośrednio z tyrozyny pod wpływem tyrozynazy. Badania histopatologiczne dowodzą, że melasma wynika raczej ze wzmożenia aktywności melanocytów niż ze zwiększenia ich liczby. Obserwuje się tu predyspozycje genetyczne.

Przebarwienia pozapalne – powstają na skutek różnych schorzeń skórnych, np. trądziku; w tym trądziku ludzi dorosłych, trądziku z wydrapania, wyprysku kontaktowego, reakcji alergicznych; jak również wskutek urazów, czy oparzeń.

Plamy soczewicowate – mogą mieć charakter nabyty lub wrodzony, występują w miejscach wystawianych na ekspozycję słoneczną; są to dobrze odgraniczone od otoczenia brązowe przebarwienia o średnicy ok. 1 cm. W przeciwieństwie do piegów nie ciemnieją na słońcu.

Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia skóry, brązowe plamy na twarzy czy plamy po opalaniu to efekt działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów.

Niektóre z nich zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość melaniny, która punktowo kumuluje się w skórze i sprawia, że na jej powierzchni pojawiają się plamy w różnych odcieniach brązu. Najwięcej przebarwień powstaje zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz dłoniach, czyli na tych partiach skóry, które najczęściej eksponowane są na światło słoneczne.

Powstawanie plamek może być związane ze zmianami hormonalnymi, na przykład podczas ciąży, chorobami autoimmunologicznymi, zwłaszcza tarczycy czy stosowaniem preparatów hormonalnych lub leków i suplementów światłouczulających. Tak działają między innymi preparaty zawierające dziurawiec!

Jakie są główne rodzaje przebarwień?

Przyczyny powstawania przebarwień można podzielić na:

Do najczęściej występujących należą piegi, do których mamy genetyczną skłonność, ale ich pojawienie się jest ściśle związane z nasłonecznieniem. Można je zauważyć już na twarzach małych dzieci.

Melazma czy ostuda pojawia się nagle w postaci rozlanych brązowych plam. Przyczyna? Hormony, słońce i geny. Pojawia się zazwyczaj w czasie ciąży i podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest zlokalizowana najczęściej na czole, policzkach czy wokół ust.

Przebarwienia pozapalne powstają wskutek urazu lub uszkodzenia mechanicznego skóry. Częsta „pamiątka” po trądziku.

Przebarwienia starcze to większe od piegów plamy, które pojawiają się w starszym wieku u osób, które w młodości nadużywały słońca.

Czasami pojawiają się także przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków.

melan tran3x to najnowszej generacji program depigmentacyjny z użyciem kwasu traneksamowego, który pomaga korygować niedoskonałości wybarwienia. Łączy w sobie koncentrat i kremowy żel.

Krem o działaniu wybielającym, specjalnie opracowany w celu ujednolicenia kolorytu skóry, stopniowego rozjaśniania przebarwień i rozświetlenia skóry.Krem zapobiega również pojawianiu się zmarszczek. Połączenie [meso]white complex® i ekstraktu z rzeżuchy ogrodowej hamje aktywność tyrozynazy i α-MSH, tym samym ogranicza ilość melaniny. Koloryt skóry jest bardziej jednolity, a skóra jest wyraźnie jaśniejsza i pełna blasku. Kwas traneksamowy w walce z przebarwieniami

Mechanizm działania kwasu traneksamowego na przebarwienia jest skomplikowany i zawiły. Najprościej tłumacząc – poprzez swoje działanie hamuje on odkładanie się plazminy (białka pochodzącego z osocza krwi) w keratynocytach (najbardziej zewnętrznych komórkach naszej skóry). W dużym skrócie, hamuje to produkcje czynnika wzrostu prostaglandyn i fibroblastów, których aktywność stymuluje syntezę melaniny. Mówią najprościej – kwas traneksamowy hamuje syntezę melaniny, zapobiegając jej odkładanie się w postaci przebarwień. Jego zaletą w terapii hoiperpigmentacji jest niezwykła delikatność, dlatego zaczął się cieszyć dużą popularnością i coraz większym zainteresowaniem ze strony koncernów kosmetyczno-farmaceutycznych.

Kwas traneksamowy jest tak zwanym inhibitorem tyrozynazy – oznacza to, że hamuje odkładanie się melaniny i tym samym zmniejsza ryzyko pogłębiania się przebarwień. Poprzez swoje właściwości kojące dobrze się sprawdza przy świeżych, różowo-czerwonych przebarwieniach pozapalnych. Jeśli jednak wykorzystujemy go do walki z utrwalonymi, brązowymi przebarwieniami to oprócz inhibitora tyrozynazy potrzebna nam jest substancja działająca na już odłożoną melaninę. W tym przypadku najlepiej jest włączyć substancje hamującą odkładanie się melaniny (np. kwas traneksamowy, inhibitor tyrozynazy), substancje złuszczającą naskórek w celu stopniowego dotarcia i złuszczenia nagromadzonej już melaniny, substancje przeciwzapalne (tu także może sprawdzić się kwas traneksamowy). Dobrym połączeniem w terapii utrwalonych przebarwień jest łączenie retinoidów z kwasem traneksamowym albo kwasem azelainowym.

Istnieje także możliwość doustnej kuracji kwasem traneksamowym, jednak jest to bardzo specyficzne i niestandardowe leczenie, które wymaga odpowiedniej kwalifikacji pacjenta oraz opieki dobrego lekarza. Kwas azelainowy to jeden z popularniejszych związków stosowanych w terapii hiperpigmentacji skóry. Modyfikuje on aktywność enzymatyczną tyrozynazy, blokując tym samym proces melanogenezy.

Ponadto, kwas azelainowy redukuje aktywność 5-alfa-reduktazy, która katalizuje reakcję przemiany testosteronu w dihydroksytestosteron (DHT). W związku z tym AZA jest stosowany z powodzeniem w terapii skór ze zmianami zapalnymi na tle hiperandrogenicznym oraz przebarwieniami typu PIH.

Nietłusty, regenerujący i rozjaśniający żel stworzony w oparciu o synergiczne połączenie kwasu glikolowego i kwasu fitowego. Kwas glikolowy ma skuteczne działanie złuszczające i regenerujące. Powoduje on lekkie łuszczenie skóry, zmniejszając grubość zrogowaciałej warstwy naskórka i wzmacniając działanie przeciwutleniające i rozjaśniające kwasu fitowego. Dzięki hamowaniu melanogenezy pigmentacja staje się bardziej równomierna.

Kwas fitowy –  posiada udowodnioną klinicznie skuteczność rozjaśniania skóry poprzez blokowanie tyrozynazy, niezbędnej do syntezy melaniny. Chelatuje (wiąże i neutralizuje) metale ciężkie, zapobiegając powstawaniu wolnych rodników i neutralizując ich prozapalną aktywność. Wygładza i wyrównuje strukturę skóry, pobudza syntezę włókien podporowych wyraźnie ujędrniając i zagęszczając skórę. Wysokie 25% stężenie kwasu fitowego umożliwia stopniową i nieinwazyjną eksfoliację cery wrażliwej, źle tolerującej inne rodzaje kwasów.

Jaki kwasy w Białystoku  na przebarwienia hormonalne?

-kwas azelainowy,

-kwas fitowy,

-kwas migdałowy

-kwas kojowy.

Zabiegi na przebarwienia Salon Urody Capri Białystok poleca, peelingi medyczne na przebarwienia dające efekt  rozjaśnienia i zredukowania ich widoczności. Zarówno złuszczanie skóry mikrodermabrazją, jak i peelingami w celu usuwania piegów powinno być powtórzone.

Absolutną podstawę w pielęgnacji skóry z przebarwieniami stanowi odpowiednio wysoki filtr przeciwsłoneczny. To właśnie promieniowanie UV pobudza naszą skórę do produkcji melaniny, a w konsekwencji do powstawania zmian barwnikowych. Dlatego nawet najlepiej dobrane kosmetyki rozjaśniające, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie wprowadzimy do pielęgnacji kremów SPF. Bez nich, nawet jeśli uda nam się zniwelować przebarwienia, te szybko nawrócą.